Skip to content

2022 World Cup, draw and schedule | European Qualifiers

The composition of the groups of the World Cup 2022:

Group A : Qatar, Ecuador, Senegal, Netherlands

Group B : England, Iran, United States, Wales

Group C : Argentina, Saudi Arabia, Mexico, Poland

Group D : France, Australia, Denmark, Tunisia

Group E : Spain, Costa Rica, Germany, Japan

Group F : Belgium, Canada, Morocco, Croatia

Group G : Brazil, Serbia, Switzerland, Cameroon

Group H : Portugal, Ghana, Uruguay, South Korea

The French calendar

Group D

Tuesday, November 22, 9 p.m. : Australia (Education City Stadium)
Saturday, November 26, 6 p.m. : Denmark (Lusail)
Wednesday, November 30, 5 p.m. : Tunisia (Education City)

Eighth finals

• If France finish first in Group D
Sunday, December 4, 5 p.m. (Al Thumama)
: 2e Group C (Argentina, Saudi Arabia, Mexico, Poland)
• If France finish second in Group D
Saturday, December 3, 9 p.m. (Ahmad Bin Ali) : 1er Group C (Argentina, Saudi Arabia, Mexico, Poland)

Quarterfinal

• If France finish first in Group D
Saturday, December 10, 9 p.m. (Al Bayt) : a team from Groups A (Qatar, Ecuador, Senegal, Netherlands) and B (England, Iran, USA, Wales)
• If France finish second in Group D
Friday, December 9, 9 p.m. (Lusail):
a team from Groups A (Qatar, Ecuador, Senegal, Netherlands) and B (England, Iran, USA, Wales)

Semi final

• If France finish first in Group D
Wednesday, December 14, 9 p.m. (Al Bayt) : a team from Groups E (Spain, Costa Rica, Germany, Japan), F (Belgium, Canada, Morocco, Croatia), G (Brazil, Serbia, Switzerland, Cameroon) or H (Portugal, Ghana, Uruguay, South Korea )
• If France finish second in Group D
Tuesday, December 13, 9 p.m. (Lusail):
a team from Groups E (Spain, Costa Rica, Germany, Japan), F (Belgium, Canada, Morocco, Croatia), G (Brazil, Serbia, Switzerland, Cameroon) or H (Portugal, Ghana, Uruguay, South Korea)

Final

Sunday December 18, 9 p.m. (Lusail).

Match for third place

Saturday, December 17, 5 p.m. (Khalifa International)


Kylian Mbappé with the trophy after the 2018 finalGetty Images

2022 World Cup schedule

Group stage

Monday November 21
Senegal – Netherlands, noon (Al Thumama)
England – Iran, 3 p.m. (Khalifa International)
Qatar-Ecuador, 6 p.m. (Al Bayt)
USA-Wales, 9 p.m. (Ahmad Bin Sali)

Tuesday, November 22
Argentina – Saudi Arabia, noon (Lusail)
Denmark – Tunisia, 3 p.m. (Education City)
Mexico-Poland, 6 p.m. (974)
France – Australia, 9 p.m. (Al Janoub)

Wednesday, November 23
Morocco – Croatia, noon (Al Bayt)
Germany – Japan, 3 p.m. (Khalifa International)
Spain – Costa Rica, 6 p.m. (Al Thumama)
Belgium – Canada, 9 p.m. (Ahmad Bin Ali)

Thursday, November 24
Switzerland – Cameroon, noon (Al Janoub)
Uruguay – South Korea, 3 p.m. (Education City)
Portugal-Ghana, 6 p.m. (974)
Brazil – Serbia, 9 p.m. (Lusail)

Friday November 25
Wales – Iran, noon (Ahmad Bin Ali)
Qatar – Senegal, 3 p.m. (Al Thumama)
Netherlands – Ecuador, 6 p.m. (Khalifa international)
England – United States, 9 p.m. (Al Bayt)

Saturday November 26
Tunisia – Australia, noon (Al Janoub)
Poland v Saudi Arabia, 3 p.m. (Education City)
France – Denmark, 6 p.m. (974)
Argentina – Mexico, 21:00 (Lusail)

Sunday November 27
Japan – Costa Rica, noon (Ahmad Bin Ali)
Belgium – Morocco, 3 p.m. (Al Thumama)
Croatia – Canada, 6 p.m. (Khalifa International)
Spain – Germany, 9 p.m. (Al Bayt)

Monday, November 28
Cameroon – Serbia, noon (Al Janoub)
South Korea-Ghana, 3 p.m. (Education City)
Brazil – Switzerland, 6 p.m. (974)
Portugal – Uruguay, 9 p.m. (Lusail)

Tuesday, November 29
Netherlands-Qatar, 5 p.m. (Al Bayt)
Iran – United States, 9 p.m. (Al Thumama)
Wales – England, 9 p.m. (Ahmad bin Ali)

Wednesday, November 30
Tunisia – France, 5 p.m. (Education City)
Australia – Denmark, 5 p.m. (Al Janoub)
Poland – Argentina, 21:00 (974)
Saudi Arabia – Mexico, 21:00 (Lusail)

Thursday 1er december
Japan – Spain, 9 p.m. (Al Bayt)
Costa Rica – Germany, 9 p.m. (Khalifa International)
Croatia – Belgium, 5 p.m. (Ahmad Bin Ali)
Canada-Morocco, 5 p.m. (Al Thumama)

Friday, December 2
South Korea – Portugal, 5 p.m. (Education City)
Ghana – Uruguay, 5 p.m. (Al Janoub)
Cameroon – Brazil, 21:00 (Lusail)
Serbia – Switzerland, 21:00 (974)

Round of 16

Saturday December 3
1 – Winner A – Second B (5 p.m.)
2 – Winner C – Second D (21 hours)

Sunday, December 4
3 – Winner D – Second C (5 p.m.)
4 – Winner B Second A (21 hours)

Monday, December 5
5 – Winner E – Second F (5 p.m.)
6 – Winner G – Second H (21 hours)

Tuesday, December 6
7 – Winner F – Second E (5 p.m.)
8 – Winner H – Second G (21 hours)

European teams involved

Belgium – Third in 2018 (best place in the World Cup)
Croatia – Finalist in 2018
Denmark – Quarter-finals in 1998
England – Winner in 1966
France – Winner in 1998 and 2018
Germany – Winner in 1954, 1974, 1990 and 2014
Netherlands – Finalists in 1974, 1978, 2010
Poland – Third in 1974 and 1982
Portugal – Third in 1966
Serbia
– Fourth in 1930* and 1962*
Spain – Winner in 2010
Swiss – Quarter-finals in 1934, 1938 and 1954
Wales – Quarter-finals in 1958

*As Yugoslavia

Quarter-finals

Friday, December 9
QF1 – Winner 5 – Winner 6 (5 p.m.)
QF2 – Winner 1 – Winner 2 (21:00)

Saturday December 10
QF3 – Winner 7 – Winner 8 (5 p.m.)
QF4 – Winner 3 – Winner 4 (21 hours)

• The Blues return to the Nations League in June

Semi-finals

Tuesday, December 13
DF1 – Winner QF2 – Winner QF1 (21 hours)

Wednesday, December 14
DF2 – Winner QF4 – Winner QF3 (21 hours)

Dam for third place

Saturday December 17
Loser DF1 – Loser DF2 (5 p.m.)

Final

Sunday December 18
Winner DF1 – Winner DF2 (5 p.m.)

European winning teams


1934 Italy (host: Italy)
1938 Italy (France)
1954 West Germany (Switzerland)
1966 England (England)
1974 West Germany (West Germany)
1982 Italy (Spain)
1990 West Germany (Italy)
1998 France France)
2006 Italy (Germany)
2010 Spain (South Africa)
2014 Germany (Brazil)
2018 France (Russia)

Leave a Reply

Your email address will not be published.